14. İstanbul İTHİB Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması

14. İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından organize edilmektedir.  Yarışma genç yetenekleri destekleme ve onlara kumaş tasarımında yeteneklerini daha çok geliştirme fırsatı sunmaktadır.  Yarışmacıların 4 farklı kumaş tasarımı yapmaları beklenmektedir. Bu kumaşlar ülkemizin en önemli kumaş firmaları tarafından üretilecek olup, ünlü moda tasarımcısı tarafından koleksiyon haline getirilecektir. Ayrıca ilk 10 finalist İstanbul'da büyüleyici bir defilede yer alma fırsatına sahip olacaktır.

 

KATILIM KOŞULU

• 01/01/2019 tarihi itibariyle 35 yaşını aşmamış olmak. (Doğum tarihi 01/01/1984 ve daha sonra olanlar.)

• Üniversite, yüksekokul veya münhasıran tasarımla ilgili eğitim veren diğer derecelerdeki okullarda eğitim görüyor olmak veya bunlardan mezun olmak. Yarışma ayrıca tekstil alanında çalışan profesyonellere de açıktır.

• İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Genel Sekreterliği çalışanı veya çalışanların birinci dereceden akrabası olmamak.

• İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından daha önce düzenlenmiş olan Kumaş tasarım Yarışmalarında ilk üç dereceye girmemiş olmak. (Hali hazırda üniversitede örgün eğitimine devam etmekte olan öğrencilerden İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından daha önce düzenlenmiş olan Kumaş Tasarım Yarışmalarında 1. lik ödülü hak etmemiş olanlar örgün eğitimlerine devam ettikleri süre boyunca 3 kez daha başvurma hakkına sahiptir)

 

BAŞVURU

Başvurular www.kumastasarimyarismasi.org internet sitesi üzerinden oluşturulacak başvuru dosyası ile yapılacaktır. Tasarımlar web sitesinde yayınlanan temalardan bir tanesi ile hazırlanmalıdır.

Tasarımlar, dokuma, örme, baskı ve dokusuz yüzeyler üretim tekniklerinden en fazla ikisi ile hazırlanmalıdır. Her tasarım için hangi üretim tekniğinin kullanıldığı belirtilmelidir.

Tasarımlar özgün olmalıdır ve profesyonel anlamda üretilmemiş olmalıdır.

Seçilen tema ve belirlenen konu kapsamında 4 adet tasarımın yüksek çözünürlüklü görselleri, moodboard ve kullanılan iplik (ipliğin açılımı, nereden temin edilebileceği), boya, kumaş türü, üretim teknikleri açıklaması sunum dosyasında yer almalıdır.

Tasarımlarda farklı iplikler kullanılabileceği gibi, tek bir iplik çeşidi de tercih edilebilecektir.

 

SUNUM DOSYASI ÖZELLİĞİ

Proje sunum dökümanı en fazla 50 MB olmalı ve 'PDF' veya 'MS Powerpoint' olarak tek bir dosya halinde hazırlanmalıdır. Kumaş tasarımları fotoğraf, scan, bilgisayar çizimi veya renkli el çizimi olarak hazırlanmalıdır.

 

BAŞVURU TARİHİ

Başvurular 10 Haziran 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar yapılmalıdır.

 

ÖDÜLLER

Birinci olan yarışmacıya 50.000 TL, ikinciye 25.000 TL ve üçüncüye 12.500 TL para ödülü verilecektir. Para Ödülleri, ödüllerin açıklanmasını takip eden bir ay içinde sahiplerine verilecektir.

İlk üç Finalist arasından Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek yarışmacıya, İTHİB tarafından belirlenecek tasarımla ilgili bir eğitim kurumunda, %90 devamlılık ve başarı şartıyla yurt dışı eğitim hakkı tanınacaktır.

İlk üçe giren yarışmacılara ayrıca, Première Vision Paris fuarını ziyaret, 6 ay yabancı dil eğitimi ve endüstriyel tecrübe kazandırılması amacıyla İTHİB tarafından belirlenecek olan kurumlarda 1 aylık staj imkânı sağlanacaktır.

Final aşamasına kalan on adayın tasarımları İTHİB tarafından belirlenecek üreticilerin desteği ile endüstriyel nitelikte üretilmiş kumaş haline getirilecektir. Üretilen kumaşlar, yine İTHİB tarafından belirlenecek sektör uzmanları tarafından, kıyafete dönüştürülecektir. Tasarımları üretim aşamasına kalan adayların üretici ile beraber çalışabilmeleri için seyahat ve konaklama giderleri talep etmeleri halinde organizasyon tarafından karşılanacaktır.

 

ORGANİZATÖR İLETİŞİM

İTKİB Genel Sekreterliği Tekstil-Deri-Halı Fuarlar Şubesi

Çobançeşme Mevkii Sanayi Cad. Dış Ticaret Kompleksi B Blok PK: 34196

Yenibosna - Bahçelievler / İstanbul / TÜRKİYE

Tel.: +90 212 454 02 00     

E-mail: contest@ithib.org.tr

www.kumastasarimyarismasi.org

PAYLAŞ