06. İstanbul İTHİB Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması

2011 İTHİB KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI BASIN BİLGİ NOTU

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) bünyesinde yer alan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından bu yıl 6'ıncısı düzenlenen ve sektöre yeni  tasarım ve tasarımcılar kazandırmayı amaçlayan İTHİB KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI ödül töreni, 14 Eylül 2011 Çarşamba akşamı İstanbul Tekstil Akademisi'nde (İTA) yapılacak.

 Türk tekstil sektörünün sadece ihracatta değil tasarımda da lider olma amacıyla, sektörün itici gücü olacak yeni tasarımcılara ve gençlere duyulan ihtiyaç doğrultusunda, yetenekli gençlerin desteklenmesi hedeflenen yarışmanın final gecesinde özel bir sunum gerçekleştirilecek.

Süreç

İTHİB Başkan Yardımcısı Tamer Pala başkanlığında toplanan ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Müşerref Zeytinoğlu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Biret TAVMAN,  Moda Tasarımcısı Rossi Barbarossa, Gönül Paksoy, Şule Öymen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Yrd.Doç. Nuray Er Bıyıklı, İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç.Dr.Telem Gök Sadıkoğlu ve Doç.Dr.Ömer Berk Berkalp ve Tekstil Tasarımcıları Derneği Başkanı Hasip Özbudun'dan oluşan jüri 01 Şubat 2011 Salı günü ilk 22 finalisti belirlediler.

                                                                                         

Yarışmanın ikinci aşamasına 04 Şubat 2011 Cuma günü ilk 22 dosyanın mülakatı ile devam edildi. Jüri üyeleri 22 yarışmacının dosyalarını, tasarımcının yaratıcılık düzeyi tasarımın özgünlüğü ve yeniliği, kumaş tasarımının uygulama tekniklerinin geliştirilebilirliği ve uygulanabilirliği, kumaş tasarımında malzeme seçimi ve malzeme tasarım uyumu, kumaş katma değerini arttırıcı ve teknik özelliklerini geliştirici özelliği gibi kriterlere göre değerlendirerek,  yarışmacılarla mülakat  yaptılar ve final defilesine kalan 9 tasarımcı ve  10 tasarımı belirlediler.

İkinci elemeden sonra finale kalan ilk 9 yarışmacının isimleri ve temaları;

İSİM

TEMA

İPEK NADİRE ALTINÖZ

EKLEKTİK

SELEN YILDIRAN

YAŞAYAN DOKULAR

NURTEN YÖRÜK

TILSIM

GÜLŞEN KARABOZ

BÜYÜ

MİNE BEŞEN

KEÇELEŞEN ÖRMELER

ESİN ACUR KILIÇ

MERCANLAR

SERKAN ÇAĞLAR

Sorular-Merak-İhtiyaç-Şans-Eğlence:Var mısın?

GÜLHAN GÜLEÇER

DOĞANIN TANSİYONU- KURAKLIK

ESRA YARAR

DOĞADAKİ RİTM

Seçilen 9 aday; Moda, tekstil ve tasarım alanlarında hizmet vermekte olan, uzman profesyonellerin çalıştığı Stijlinstituut önderliğinde, koleksiyonlarını günümüz trend ve kumaş cinslerine uygun üretmelerini sağlamak amacıyla 15-16 Şubat  2011 tarihinde bir workshop'a tabi tutuldular. Bu süreçten sonra  tasarımcılar sunmuş oldukları tasarımlarını değiştirme, geliştirme ve farklılaştırma fırsatına da sahip oldular.

Ödüller…

İlk üçe giren yarışmacılara sağlanacak staj imkanı, ingilizce dil eğitimi ve Dünyanın en önemli ve en kapsamlı kumaş fuarı Premiére Vision Paris fuarını ziyaret hakkı yanı sıra Birinci olan yarışmacıya 10.000 TL,İkinciye 6.000 TL ve üçüncüye de 3.000 TL para ödülü verilecektir.

 DAHA ÖNCE YARIŞMAYA KATILANLAR NE YAPIYOR?

2009:

Esma Çelik, Mudo firmasında tasarımcı olarak çalışıyor, kendi koleksiyonlarını yapıyor, 2011 Kumaş Tasarım Yarışmasının da giysi tasarımlarını yaptı.

 Ayhan Yetgin: Kendi koleksiyonunu hazırlıyor.

 Burcu Özpeker: Kendi giysi ve ayakkabı koleksiyonlarını hazırlıyor.Fuarlara katılıyor.

2008:

 Hicran Kiremitçi: Yarışmadan sonra bir süre yurtdışında çalışmalar yaptı, şu anda Tütüncüler Tekstil'de çalışıyor.

 Zeynep Güntaş: Kendi atölyesi var, tasarımcı olarak Dynamo Denim'de çalışıyor.

2007:

 Ebru Emel Avcı: Tasarımcı olarak Pamina Tekstil'de çalışıyor.

 Aslıhan Karahan: Kendi koleksiyonlarını hazırlıyor.

İyi çalışmalar dileriz

PR Basın ve Halkla İlişkiler

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ