03. İstanbul İTHİB Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması

3. İTHİB KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI TÜRK TEKSTİLİNE

ÜÇ GENÇ YETENEK DAHA KAZANDIRDI

Dünyanın sayılı tekstil devi ülkeleri arasında yer alan Türkiye, son yıllarda tasarıma ve tasarımcıya verdiği destek sayesinde sadece ihracatta değil tasarımda da ciddi başarılara imza attı.

Tekstil sektörüne kazandırdığı artıların yanı sıra, gençlere verdiği fırsatlarla

Türk tekstil sektörünü başarıyla temsil eden İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), bu yıl üçüncüsünü düzenlediği  İTHİB KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI ile geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de genç yeteneklere başarı dolu ufuklar açtı.

Yarışma tarihinin açıklanmasıyla aylar önce tekstilin yapı taşı olan kumaşın, hayat bulma yolculuğuna çıkan genç yetenekler,  8 Mayıs Salı gecesi  Swiss Otel Fuji Balo Salonu'nda düzenlenen 3. İTHİB Kumaş Tasarım Yarışması'nın final gecesinde modanın uçsuz bucaksız dünyasına ilk adımlarını attılar.

Yarışmacıların hazırladığı kumaş koleksiyonlarını tasarlayarak hayata geçiren ünlü moda tasarımcısı Ümit Ünal, genç yeteneklerle birlikte geçirdiği bu süreçte onların  hayallerine tercüman olmanın ve bu hayellerini gerçekleştirmenin heyecanını yaşadı.

8 Mayıs gecesi düzenlenen muhteşem final defilesinde, Selma Ergeç, Ahu Yağtu, Didem Soydan, Tanya, Özge Ulusoy, Sedef Avcı, Alona, Nur Gümüşdoğrayan, Gökhan Keser, Ejder Namlı, Eser, Onur Orhan gibi Türkiye'nin en ünlü mankenleri eşliğinde koleksiyonlarını sergilema fırsatı bulan genç tasarımcılar, geceye konuk olarak katılan bir çok yerli ve yabancı davetlinin yanı sıra Almanya, İngiltere ve İtalya gibi dünya tekstil basınının önde gelen isimleri tarafından ilgiyle izlendi. 

Şevki Arda'nın, Dünyamızda Neler Oluyor - Öznur Genç Doğuş'un, Atlantis Kayıp Şehir -  Başak Özdemir'in Sarmal İpliklerin Dansı -  Nilüfer Şahinoğlu'nun, Çivi Yazılı Tabletleri- Mustafa Kula'nın, Takılma - Veli Kartalmış'ın, Revnak-ı Esrar- Parlayan Gizem -  Mehmet Koru'nun, Hacmi ve Hareket - Barış Mavzer'in, Dada - Aslıhan Karahan'ın, Keçe ve Emel Ebru Avcı'nın, Dönüşüm temalı koleksiyonlarıyla katıldığı final gecesinde, Mehmet Koru  Hacim ve Hareket adlı koleksiyonuyla birinciliğe, Aslıhan Karahan Keçe adlı koleksiyonuyla ikinciliğe  layık görülürken diğer bir genç yetenek Barış Mavzer Dada adlı koleksiyonuyla 3. İTHİB Kumaş Tasarım Yarışması'nın üçüncüsü oldu.

  1. Mehmet Koru
  2. Aslıhan Karahan
  3. Barış Mavzer

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ