İTHİB KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI'NI İLK KEZ ULUSLARARASI BOYUTA TAŞIDI

11. İTHİB İstanbul Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması 01.11.2016 tarihinde Four Seasons İstanbul Otel'de yoğun katılımcı kitlesi ve yarışmacıların tasarımlarının sergilendiği muhteşem bir defile ile izleyenlerle buluştu.

İTHİB'in her geçen yıl modaya ve tasarıma yeni bir soluk getirmeyi amaçlayarak bu yıl ilk defa uluslararası bir boyut kazanan Kumaş Tasarım Yarışması; İtalya'nın önde gelen moda okullarının temsilcileri tarafından da büyük ilgi gördü.

İş, moda ve sanat dünyasından çok sayıda ünlü ismi buluşturan gecenin jüri üyeleri;  Abdullah Kiğılı, Aslı Filinta, Bengü Erdem, Deniz Berdan, Dilek Hanif, Fatih Bilici, Fatya Mamcu, Gülden Yılmaz, Hakan Peker, Mehmet Hotiç, Mehmet Turgut, Natalija Zarkoviç ve Süleyman Orakçıoğlu 83'ü yurtdışından olmak üzere 200'ü aşkın başvuru arasından yoğun uğraşlar sonucu seçilen 10 finalistin kumaşlarını değerlendirdi.

Kumaşları sanata dönüştüren genç tasarımcıların tasarımları arasında jüri değerlendirmesi sonucunda; birinciliğe layık görülen Peri Alagöz 10.000 Euro kazanmasın yanında uluslararası bir moda dergisinde 4 tam sayfalık tanıtıcı makale hakkı da elde etti. İkinciliği kazanan Liana Patiashvili 5.000 Euro ve üçüncülük ödülünü kazanan Melis Kabai 2.500 Euro ödüller ile taçlandırıldı. Suriye'deki savaştan kaçan ve Türkiye'deki mülteci kampından yarışmaya katılan Celile Mustafa ise Jüri Özel Ödülü'nün sahibi oldu.

İsmail Gülle: “Kazanan tekstil sektörü olacak”

Gecede bir konuşma yapan İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'nin tasarımda çok yol aldığını belirtti. Tasarımda marka olmak için irade, istek, destek ve özveri gerektiğinin altını çizen Gülle, “Bizde bunların hepsi var. Başladığımız günden bu yana çok büyük mesafe kat ettik. Bu yıl yarışmamızı uluslararası boyuta da taşıdık ve İtalya'nın en ünlü moda okullarından öğrenciler, Türk gençleri ile yarıştılar. Kazanan gençlerimiz ve tabii ki tekstil sektörü olacaktır” dedi.

Tekstil sektörünün duayenlerinden Abdülkadir Konukoğlu ve Zeki Kıvanç'ın da katıldığı ve dereceye girenlere ödül verdiği gecede, pop müziğin ünlü ismi Hande Yener de bir konser verdi.

 

 

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ