Tekstil ve Hammaddeleri Sektörü 2020 Yılı Hedefi

TEKSTİL   SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YILI

KKO Dünya ekonomisinde yaşanan daralmaya rağmen tekstil ve hammaddeleri sektörü, 2019 yılını yaklaşık 10 milyar dolar değerinde ihracatla kapatmayı başardı. 2019da sektörün kapasite kullanımı yüzde 80 oranla imalat sanayi ortalamasından 3 puan daha yüksek seviyede gerçekleşti. Tekstil sektörü sanayi üretim endeksi ise 2019 Kasım ayında yüzde 9,9 oranında artarak son 22 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

İSTİHDAM 2020 yılında ocak ayında da ihracatın artığını söyleyen İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, istihdamda da ilk kez 1 milyonun üzerine çıktılarını belirtiyor. "2020 yılında da beşeri sermayemize yatırım yapmaya, istihdam, ihracat ve yatırımlarımızda rekorlar kırmaya devam edeceğiz" diyen Öksüz, yıl sonunda 11 milyar dolar seviyesinde ihracat hedeflediklerini belirtiyor.  

GÜNDEM 2020yi "Sürdürülebilirlik Yılı" ilan ettiklerini belirten Öksüz, şöyle devam ediyor: "Küresel pazar payımızı artırabilmek amacıyla sürdürülebilirlik konularının artık sektörümüzde bir ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Bugün birçok küresel marka, 2025 yılına kadar tedarik edecekleri tüm tekstil ürünlerinin sürdürülebilirlik standartlarına sahip olma zorunluluğu getiriyor. Sürdürülebilirlik özelinde gerçekleştireceğimiz projelerle sektörümüze daha fazla katma değer sağlamayı hedefliyoruz."

PAYLAŞ